Erkek patern kellik

Erkek patern (tipi) kellik, Bireyin kendini algılaması ve toplumun bireyi algılamasında dış görünüm her zaman önemli olmuştur. Her iki cinsiyette de saçlar çekicilik ve güzelliği tamamlayan ana unsurlardandır. Günümüz yaşam koşullarında artan stres, uzun çalışma saatleri, uygunsuz beslenme ve doğanın kirlenmesi gibi olumsuz koşullar bütün insanların genel sağlık durumunu kötü yönde etkilediği gibi saçlar üzerinde de aynı oranda olumsuz sonuçlara yol açar. Sonuçta ortaya çıkan saç dökülmesi fizik algıyı etkilediği gibi psikolojik algıyı da etkileyerek, bireylerde olumsuz düşünceler oluşmasına ve strese yol açar.

Erkek Tipi Kelliğin Nedenleri

Erkek tipi kellik de en önemli kellik nedenlerinden biridir. Bu tip kellik de aileden gelen genetik yatkınlık, erkeklik hormonu reseptör duyarlılığı ve dihidrotestosteron ana etmenlerdir. Bu konuda pek çok genetik çalışma yapılmıştır. Bazı durumlarda anneden gelen bir x kromozomu gen varyasyonundan söz edilebilir. Bazı çalışmalarda bireydeki duyarlılık ile annenin babasındaki duyarlılık arasında bir korolasyondan söz edilmekte ise de babadan gelen bazı genlerin de etkili olduğu bilinmektedir. Normal saç döngüsü içerisinde günde ortalama 100 saç teli dökülmekte, daha sonra dinlenme fazına giren saç kökleri ortalama 3 ay sonra yeni saç telleri üretmeye başlamaktadırlar. Erkek patern kellik de saçların üretim dönemi kısalır ve yeni üretilen saçlar bir önceki saç tellerine göre daha ince çıkmaya başlar. 20-25 döngü sonunda saç telleri artık tüğ kadar incelmiş olur. İşte erkek patern kellik patofizyolojisi bu şekilde açıklanabilir.

Erkek Tipi Kellik Tedavisi

Saç çizgisi geriye doğru çekilirken, özellikle çizgi ve taç bölgelerinde olacak şekilde genel bir incelme görülebilir. Duş alırken, uyku sonrası yastıkta ya da saça şekil verirken dökülen saç telleri fark edilebilir. Bu süreç ergenlikte başlayıp orta yaşlara kadar devam edebilir. Orta yaşlarda görülen yavaşlama sonrası kırklı yaşlarda tekrar hız kazanabilir. Ağır vakalarda erken orta yaş döneminde duyarlı saçlarda tamamen dökülme ve kellik te görülebilir. Süreç ne kadar erken yaşlarda başlarsa yol açtığı kellik de o kadar erken yaşlarda görülebilir.