Saç Ekiminde Orta Saçlı Deri Bölgesinin Oluşturulması

Saç çizgisinin arkasında kalan, arkada taç kısmına, yanlarda ise lateral geçiş bölgesi kısmına doğru uzanan bölgedir. Burada saç ekmekdeki amaç görsel yoğunluğu sağlayarak saçlı derinin görülmesini azaltmak ve saç çizgisine destek olmaktır. En arkada taç kısmındaki girdabın başladığı yeri geçiş bölgesi olarak adlandırılır. Orta saçlı deri bölgesi ve geçiş bölgesine cerrahi olarak yapılan saç ekme mümkün oldukça yoğun olmalıdır.

Merkezdeki perçem kısmı karşıdan, soldan ve sağdan görülebildiği için en çok kamuflaja ihtiyaç duyan dolayısıyla da en yoğun saç ekilmesi gereken bölgedir. Aynı şekilde en arkadaki geçiş bölgesi de oldukça önemlidir. Çünkü arkadan bakıldığında derinin görülmesi riski fazladır. Bu iki bölgeye de saç ekildiğinde deriye gelen ışığın yansımasını önleyecek bir gölge oluşturmak amacı ile oldukça sık bir ekim yapılmalıdır.

Orta saçlı deri bölgesindeki saçlar da saç çizgisinde olduğu gibi öne doğru, saçlı deri ile dar bir açı yaparak çıkarlar. Bu açı arkadaki geçiş bölgesine yaklaştıkça kademeli olarak genişletilebilirse de 45 dereceden küçük olmalıdır. Saçlar öne doğru çıkacak şekilde planlansa da yanlarda lateral geçiş bölgesine doğru hafifçe laterale doğru uzayacak şekilde planlanmalıdırlar.