Saç dökülmesini önleyen vitaminler

İyi ve sağlıklı beslenmek nasıl vücudumuz için önemliyse saçlarımız için de önemlidir. Saç dökülmesi için kullanılan özel vitaminler vardır. Bu vitaminlerin etkileri 2-3 ay içerinde görülür. Bu özel vitaminlerin kullanımında sabır ve kararlılık güzel ve sağlıklı saçlar demektir.

A vitamini saç dökülmesi için kulanılan en iyi vitaminlerdendir. Etkisini saçlı derideki sebum üretimini arttıran bir antioksidan olarak gösterir. Bu vitamin peynir, yumurta, balık yağın, süt, kırmızı et, ıspanak, brokoli, havuç, kayısı, lahana ve şeftalide bolca bulunur. Fakat destek olarak dışardan alınırken günlük dozunun 25,000 IU yü geçmemesi önerilmektedir. Aksi halde toksik etkileri (saç dökülmesi ve diğer ciddi sağlık problemleri) görülecektir.

C vitamini de deri ve saç sağlığınızı korumakta size yardımcı olacak diğer bir antioksidandır. Bütün narenciyelerin yanısıra patatesi koyu yeşil sebzeler ve yeşil biber de C vitamini içerir. C vitamini saç dökülmesiyle mücadelede oldukça önemli bir vitamindir. Takviye olarak kullanıldığında günlük doz 60 mg olarak önerilmektedir.

E vitamini saçlı deri kanlanmasını arttıran harika bir antioksidandır. Saçlı derinin kanlanmasının artması saç dökülmesini önleyecektir. Saçlı deri masajı ile kombine kullanıldığında E vitamini saçların daha sağlıklı ve gür çıkmasını sağlayacaktır. Kuru fasulye, soya fasulyesi, soğuk bitkisel yağlar, çiğ tohumlar ve fındık, buğday tohumu ve preslenmiş yeşil yapraklı sebzeler çok önemli E vitami kaynaklarıdır. Günlük dozu 400 IU ye kadar önerilmektedir. Fakat E vitaminin hipertansiyona yol açabileceği kanın pıhtılaşmasını önleyebileceği unutulmamalıdır.

Biotin, keratin üretimini arttırırken saçların ağarması önlemekte de  yardımcı olur. Biotin kaynakları tahıllar, karaciğer, pirinç, bira mayası, yumurta sarısı ve süt sayılabilir. Bu vitami için günlük doz 150-300 mcg olarak önerilmektedir.

İnositol saç dökülmesini hücresel düzeyde önleyen bir vitamindir. Günlük dozu 600 mg olarak önerilmektedir.

Niacin de saçlı derinin dolaşımını arttırır.

Bu vitaminlerin dışardan alımı yerine sofralara bu vitaminleri içeren yiyeceklerin eklenmesi önerilmektedir.

Saç dökülmesini önleyen vitaminler” üzerine 2 düşünce

  1. Ahmet Yılmaz

    vitaminlerin saç dökülmesinde büyük rol oynadığını tahmin etmiyordum. biz sadece çinko diye biliyorduk. teşekkürler.

  2. ayşegül

    arkadaşlar öncelikle ben bu besinleri öğrenmek istiyorum hangi besinler daha çok yarımcı olur yazarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

Yorumlar kapalı.