Saç Dökülmesinin Önlenmesi

Saç dökülmesinin önlenmesi ve  tedavi seçenekleri Lokal monoxidil ve sistemik finasteride, erkek tipi dökülmelerde genel olarak kullanılan FDA onaylı ürünlerdir. Minoxidil 1980 lerin sonlarına doğru kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle küçük bölgelerde saç dökülmesi sorununu durdurduğu ve yeni saçların çıkmasını sağladığı bilinmektedir.

Finasteride 1989 yılında kullanılmaya başlanmış, tip II 5 alfa redüktaz inhibitörüdür. Propesia ve proscar gibi ilaçların etken maddesidir. Saç çizgisi hariç saçlı derinin diğer bölgelerindeki saç dökülmesinin durdurulması için 10 yıl bile kullanılabilen, kullanıldıkça etkisi artan güvenilir bir seçenektir. Etkileri tedavi başlangıcından üç ay sonra görülmeye başlarken, tedavi bitiminden bir yıl sonraya kadar devam etmektedir. Oldukça nadir görülmekle birlikte ereksiyon problemleri, boşalma problemleri, cinsel isteksizlik, memelerde gerginlik, memelerde büyüme ve hipersensitivite gibi yan etkileri olabilir. Gebelikte anne karnındaki bebeklere zarar verebileceğinden kadınlarda kullanımı önerilmemektedir.

Dutasteride, bir çeşit I ve II 5-alfa-redüktaz inhibitörü, faz 3 olarak tutulmaktadır.

Botoks ile Saç Dökülmesinin Önlenmesi

Botoks ile alın ve boyun kaslarının tonuslarının azaltılması ile saçlı deriye gelen kan miktarının arttığı, artan oksijen ile testesteronun dihidrotestesterona dönüşmesinin azaldığı ve tedaviden 40 hafta sonra saçlarda ortalama  % 18 lik bir artış olduğu bilinmektedir. Saç dökülmesinin önlenmesi adına uygulanan tedaviler arasındadır.

  • Uygun preperatlarla yapılan saç mezoterapisi de Saç dökülmesinin önlenmesi tedaviler arasındadır.
  • Saç lazeri ile yapılan fotobiyoterapinin yine Saç dökülmesinin önlediği gösterilmiştir.
  • Cystein, glysine ve glikopretein içeren bazı ürünlerin saçtaki anajen fazı uzattığı bilinmektedir.
  • Liposterolic ectrack ve beta sitosterol ün erkek tipi kelliği önlemede etkili olduğu gösterilmiştir.
  • Yine yapılan bir çalışmada 5 alfa redüktaz inhibitorlerinin antienflamatuarlarla birlikte kullanımının kayıpları önleyebileceği gösterilmiştir.
  • Yeni yapılan çalışmalarda 5 alfa redüktaz aktivitesini azaltan “puerariae thomsonii” nin kayıpları önleyebileceği gösterilmiştir.
  • Saçlı derideki sebum üretimini arttıran A vitamini, saçlı derinin dolaşımını arttıran E vitamini, C vitamini gibi antioksidanların yanında,  biotin, inositol ve niacin gibi vitaminlerden zengin yiyeceklerle beslenmenin de saçların sağlığı açısından yararlı olduğu bilinmektedir