Kirpik Ekimi

Kirpik ekimi Kirpik sayısı az olan veya kirpiklerinde azalma olanların talebi doğrultusunda kirpik ekimi yapılmaktadır. Kirpiklere yapılan operasyon da diğer bir çok cerrahi işlem gibi birden fazla yöntemi olan bir ameliyattır , her hekimin kendisine özel başarı sağladığı bir yöntem vardır. Travmatik durumlar dışında estetik talepler doğrultusunda uygulanan Kirpik ekimi , tıp literatüründe (Kirpik Ogmentasyonu) olarak da yer almaktadır. Kelime anlamı olarak ogmentasyon çoğaltmayı ifade eder ve başka bir çok cerrahi müdahalede adı geçer. Kirpik ogmentasyonunda yetersiz bulunan kirpik sayısına faydalanılacak donör bölgenin durumuna göre gerekli kök takviyesi ile istenilen sonuca ulaşılır.

Kirpik ekimi ile Olmayan Azalmış, İnce Kiprikleri Oluşturmak

bayan kiprik ekimi Kirpik ekimi için donör bölge olarak genelde favori bölgesi kullanılmaktadır. Bunun dışında da doktorun , duruma göre değişiklik gösterebilecek farklı donör bölgeler seçmesi de mümkündür. Kirpiklere yapılacak olan işlem diğer işlemlere göre daha kısa süren bir operasyondur ancak iyileşme süreci de aynı şekilde kısa sürmediği bilinmelidir.

Kirpik ekimi sonrası İyileşme süreci adına söylenebilecekler için uygulanan yöntem ve yoğunluk gibi kriterler belirleyici olacaktır ancak operasyon sonrasında oluşacak ödemler yaklaşık olarak dört ya da altı hafta içerisinde iyileşir. Bazı özel durumlarda tamamen iyileşme görebilmek için bazen altı buçuk ay gibi bir süre geçmesi de gerekebilir. Çok sık görülmese de bazı durumlarda ekilen greftin doku tarafından kabul edilmemesi de görülebilir ,  bu durumda ekilen greftler geri çıkartılır , revizyon işlemi için üzerinden süre geçmesi beklenir.