Erkek tipi kellik genetik yatkınlığı olan Erkeklerde saç dökülmesi, erkeklik hormonları ile ilişkilendirilen saç dökülmesi formudur. 80 yaşına gelen erkeklerin  % 80 ini etkilemektedir. Patogenezin de genetik, yapısal (testesteron hormonu) ve çevresel faktörler (sigara içmek, uygunsuz diyetler, stres ve hareketsiz yaşam tarzı ) rol almaktadır. Genetik olarak bazı mikroRNA ların yapımının artmasının erkek tipi kellik patogenezinde rol alabileceği gösterilmiştir. Saçların folikülündeki kronik inflamasyonun da yine erkek tipi kellik patogenezinde rolü olduğu bilinmektedir.

Saçların erkek tipi dökülmesi norwood tarafından sınıflandırılmıştır.

Erkeklerde saç dökülmesi genetik ve hormonal nedenlerden kaynaklanabilir.Orta yaşlı erkeklerde saç dökülmesi çok sık karşılaşılan bir problemdir. Yapılan çalışmalarda saç dökülmesi probleminin 40 ve üzeri erkeklerin % 50 sini etkilediği gösterilmiştir. Vakıaların çoğunda saç dökülmesi kalıcıdır. Eğer siz de saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız hemen ümitsizliğe kapılmayın. Saç dökülmesinin önlenmesi için modern tıbbın önerdiği bir kaç yöntem vardır.

Erkeklerdeki geçici saç dökülmesi kolaylıkla tedavi edilebilir. Uzmanlara göre; Saçlarını bir hastalığa, kötü beslenmeye, strese ve sağlıksız yaşam şartlarına bağlı olarak kaybeden erkeklerde saç dökülmesi kolaylıkla önlenebilir. Belli hastalıklara bağlı saçları dökülen erkekler tedavi edildiklerinde saç dökülmeleri durabilmektedir. Aynı şekilde strese, sağlıksız yaşam şartlarına ve kötü beslenmeye bağlı gelişen saç dökülmesi de bu şartlar ortadan kaldırıldığında durdurabilmektedirler. Kalıcı olarak saçları dökülmüş erkekler için ise en fazla önerilen yöntem ise FUE dir.

Erkeklerde Saç Dökülmesinin Nedenleri

Erkeklerde saç dökülmesi bir diğer nedeni de Erkeklik hormonlarının saçların köklerinde bulunan dermal papilla hücreleri üzerinde etki ettiği düşünülmektedir. Kelleşen bireylerdeki dermal papilla hücreleri daha fazla erkeklik hormonu reseptörü içermektedir. kafa derisinde genetik açıdan duyarlı dermal papilla hücreleri erkeklik hormonları tarafından harekete geçirilir saçların dökülmesi başlar. Genelde büyümeyi harekete geçiren hormonların paradoksal açıdan saçlarda nasıl dökülme başlattığı tam olarak çözülememiştir. Boyun ve alındaki kaslar devamlı aktif olduklarında saçlı deriye gelen kan akımında bir azalma olur. Gelen kan miktarının azalması ile azalan oksijen seviyeleri erkeklik hormonunun daha aktif bir forma  dönüşmesini arttırmakta bu da saçların dökülmesine yol açmaktadır.

Erkeklerde Saç Döken Etkenler Nelerdir

Sigarada bulunan nikotin kandaki karbonmonoksiti arttırarak ve damarlarda daralmaya yol açarak Erkeklerde saç dökülmesi sorununu arttırabilir. Streste artan "p maddesi" saçların katajen faza girmelerini hızlandırmaktadır. Alopecia areata, telogen effluvium ve trichotillomania gibi saç dökülmesi rahatsızlıkları stresle de ilişkilidir.

Erkek tipi saç dökülmesi başın tepe bölgelerinde ve ön saç çizgisinde seyrelme ile görülür.Uygunsuz yapılan diyetlerde A vitamini (deride sebum üretimini arttıran güçlü bir antioksidan), C vitamini (antioksidan), E vitamini (dermal kan dolaşımını arttıran güçlü bir antioksidan), biotin 8 keratin üretimini arttırır, inositol (hücresel düzeyde etkilidir), niacin (saçlı deride kan dolaşımını arttırır) gibi vitaminlerin, aminoasit ve minerallerin alınmaması da Erkeklerde saç dökülmesine yol açabilir. Bu tip kayıpların büyük terminal saçın folikülleri ilerleyici bir şekilde küçülerek çok ince kıllara dönüşürler. Bu şekilde incelmesi sadece anajen siklusların ilerleyici bir şekilde kısalması ile açıklanamaz. Çünkü anajen siklusların giderek kısalması ile birlikte olsa idi çok uzun sürmesi beklenirdi. Minyatüzasyonun ani ve büyük bir tek basamakta folikülündeki hücrelerin azalması ve dermal papillanın küçülmesi şeklinde olabileceğine dair çalışmalar mevcuttur.

Merkezdeki primer folikülleri daha küçük periferik sekonder saç folikülleri tarafından çevrelenmiştir.  Her foliküler ünite primer folikülünün çevresini saran ve sekonder foliküllerine de değişik derecelerde sarılan erektör pili tarafından desteklenmektedir. Erkek tipi kellik saçlı derideki duyarlı foliküller ler farklı ve tekrar edilebilir bir şekilde minyatürizasyona uğrarken, bayan ve erkeklerde değişik paternlerde görülmektedir. Erkek tipi kelliği olan bayanlarda foliküler ünite sayısı azalmamakta fakat foliküler ünitedeki kıllar azalmaktadır. Hücre çoğalmasını arttıran sinir büyüme faktörü (NGF), ekstrasellüler matriks yıkımı yapan heparanz, hücre migrasyonu, anjiogenez ve yara iyileşmesi üzerinde önemli bir mediatör olan thymosin beta 4 ve endoglycosidase gibi moleküllerin de dökülmelere ve saçın büyümesi üzerindeki etkileri üzerinde çalışmalar devam etmektedir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Sorunu

Erkeklerde saç dökülmesi Hayat kalitesini olumsuz etkilerken psikolojik ve sosyal problemlerle yol açabilmektedir. Saçlarını kaybeden hastalar ya bu durumu kabullenirler ya da tedavi yöntemleri araştırırlar. İçinde bulunduğu vaziyeti kabullenen gençler çok fazla strese girme diklerinden tedavi yöntemlerine yönlenmemektedirler.  Bu durumun iyi huylu prostat büyümesi, prostat kanseri, kalp damar rahatsızlıkları ve saçlı deri kanseri ile ilişkisi üzerinde bilimsel çalışmalar yapılmaktadır.