Kadınlarda saç ekimi yapılması erkeklere uygulanan işlemler ile neredeyse aynıdır ancak saçların dökülmesine neden olan ve testosteron salgılanmasıyla ortaya çıkan DHT hormonu etkisi sadece erkeklerin ense bölümünde bulunan saçlara etki edememektedir. Erkeklerde yapılan işlemde enseden alınan greftler transferin yapıldığı yeni bölgesinde de aynı etkiyi taşımasından ötürü dökülmezler. Ancak kadınlarda aynı durum söz konusu değildir ve ekilen saçlar dökülebilir.

Kadınlarda saç ekimi nasıldırSaçlardaki dökülmeye neden olan sorunlar tespit edilip tedavi edildikten sonra  Kadınlarda saç ekimi diğer prosedürlerde olduğu gibi devam eder. Bu durum ekilen saçın hemen döküleceği anlamına gelmez ancak takviyeler ve güçlendiriciler ile bu süreci ertelemek veya yavaşlatmak ve hatta durdurmaya yakın sonuçlar almak mümkündür.

Kadınlara Saç Ekimi Nasıl Yapılır

Kadınlar Saç ekimi erkeklerde olduğu gibi saçlarını kısa kestirmek istememeleri sık karşılaşılan durumlar arasındadır fakat burada belirleyici etken kullanılacak yöntemdir. Fue tekniği kullanılacak ise verici alandaki transferi yapılacak köklerin dokuya zarar vermeden alınabilmesi için kısa kesilmeleri şarttır. Saçların alta kalan kısımından bir bölge saç köklerinin taşınmasına imkan verecek kadar tıraş edilerek yapılabilir. Şerit (fut) yönteminde saç kökleri kafa derisinden şerit halinde kesilerek çıkartılan dokudan elde edildikleri için verici alandaki saçları kısa kesmeleri gerekmez ama tekniğin dezavantajları ve verimsizliği nedeni tercih edilmemektedir. Kadınlarda saç dökülmesi ne yol açan sorunlar araştırılıp tedavi edilmeli, kayıpların telafisi karşılanamadığı durumlarda Kadınlara saç ekimi yapılması önerilmektedir.

Kadınlarda saç dökülmesi sorunu Alopesi diye anılır ve öncelikle bu duruma neden olan sorunu tespit etmek gereklidir. Gerekli testler yapılıp analiz edildikten sonra dökülmeye neden olabilecek unsurlar aranır ve eğer durum geçici ise bu süreyi kısaltacak bir çözüm bulunur. Ancak kalıcı bir sorun var ise transplantasyon için karar verilir.

İşleyiş erkeklerde uygulananla benzerdir. Yine donör olarak ense kısmı kullanılır. Kadın tipi dökülme de erkek tipi dökülmeye oranla daha az dökülme yaşanır ve erkeklerde görülen  kellik dediğimiz durumun görülmesi çok enderdir.

Kadınlarda saç ekimi sonrası iyileşme süreci ise dikkatli olunduğu takdirde kısadır ancak mutlak sonuç için ilk etapta yaklaşık beş (5) ya da altı (6) ay geçmesi gerekmektedir on (10) aydan sonra ise tam sonucu görmek yaklaşık olarak mümkündür.