Başarı ilk muayenede başlar. Saç ekimi öncesinde hastanın sonrasındaki beklentilerinin karşılanıp karşılanamayacağına karar verilir. Kişi uygun bir aday olup olmadığı ve beklentilerinin gerçekçi olup olmadığına karar verilir. İlk olarak adayı tıbbi geçmişi konusunda doktoruna bilgi vermelidir. Geçirdiği hastalıklar, kronik hastalıklar, operasyonlar, kullandığı ilaçlar, alerjisi sorunu gibi konularında detaylı bir bilgi vermelidir. Eğer Saç ekimi engel olabilecek bir rahatsızlığı var ise tedavi olmak üzere uygun bir branşa yönlendirilmelidir.

Saç Ekimi Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Saç ekim öncesi yapılacaklarSaç ekimi operasyonu öncesi kanamayı arttırıcı ilaçlar ve diğer bitkisel ilaçlar en az 2 hafta önce kesilmelidir. Operasyondan 1 hafta önce alkol alınmamalı ve sigara içilmemelidir. Çay ve kahve azaltılmalıdır. Saçlı deriye uygulanan losyonlar 1 hafta önce kullanımı kesilmelidir. Yine topik , sprey ,  jöle benzeri kozmetik ürünler de 1 hafta önceden kullanılmamalıdır.

Saçlı deri hastalıkları varsa eğer operasyon öncesi tedavi edilmelidir.

estetik bir operasyon olduğundan net sonucunun alınması uzun bir süreç gerektirmektedir. Bu nedenle kişi geçireceği fue konusunda aklında herhangi bir soru işareti var ise bunu doktoru ile tartışmalı , açıklayıcı cevaplar alabilmelidir.

Saç Ekimi Öncesi Planlama Aşaması

İlk olarak Saç ekimi öncesi işlem yapılacak alan belirlenir. Alan ölçülür  optimal sonuç için kaç greft gerektiği hesaplanır. Donör alan muayene edilerek foliküler ünitelerin yapısı , dağılımı , Fue yöntemine uygun olup olmadıkları araştırılır. Ekilmesi planlanan greft sayısı ile birlikte nasıl bir sonuç elde edileceği hastayla detaylı bir şekilde tartışılır. Olası sonuçlar , operasyon süreci ve komplikasyonlar konusunda bilgilendirilir.

Saç ekimi operasyonu günü hastaneye hafif bir kahvaltı yaparak gelinilir, Ameliyathane kıyafetlerini giyerek son planlaması yapılır, saçları kesilerek antiseptik bir solüsyonla yıkanır. Daha sonra saç çizgisi planlanır, sedoanaljezi yapılarak operasyona başlanır.

ekim yapılmadan öncesinde Donör alandaki foliküler ünitelerin foliküler ünite greftleri halinde izolasyonları,  izole edilerek yerlerinde bırakılmış bu foliküler ünite greftlerinin toplanması ve sıralanması, foliküler ünite greftlerinin yerleştirileceği kanalların açılması ve foliküler ünite greftlerinin yerleştirilmesi gibi aşamalarından oluşur. Her aşamanın kendine has özel durumları mevcuttur.

Foliküler ünitelerin toplanması ve izolasyonu esnasında köklere zarar verilmemeli saçların köklerine hiç dokunulmamalıdır. Kanallar açılırken saç çizgisinin oluşturulmasına özen gösterilmeli, saçların açıları orijinal saçların anatomik açılarına paralel olacak şekilde hazırlanmalıdır.

Operasyondan Sonra

Saç ekimi sonrasında evine gidip dinlenebilir. (1) - (2) gün istirahat önerilmektedir. Bu esnada kendisine reçete edilen ilaçları kullanır. İlk yıkaması 2 gün sonra yapılır ve bu yıkamalara 1 hafta devam edilir. Ekilen greftlerin üst epidermisleri onuncu günde düşerken şok dökülme üçüncü haftada görülür. Onuncu günde ilk kontrol, üçüncü ayda ikinci kontrol yapılır. Net sonucun alınması (8) sekiz ay ile 1 yıl sürebilmektedir.