Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi nedenleri; Saçlarımız her telin ayrı bir evrede bulunduğu dinamik bir yapıdır. Dış görünüşümüzün önemli bir parçası olan aynı zamanda deriyi güneşin zararlı ultraviole ışınlara karşı korur, ağır metalleri depolar. Esas olarak keratinden yapılmıştır. Keratinin bir proteindir ve deri altında bulunan saç foliküllerindeki hücreler tarafından üretilir. Deride gruplaşarak foliküler üniteler oluştururlar.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesi hem biyolojik hem de psiko sosyolojik problemlere yol açan tıbbi bir durumdur. Durdurulmasında kişiye özel, nedene yönelik tedaviler uygulanmalıdır. Sorun yaşayan bir hastada hastanın cinsiyeti, yaşı, dökülme tipi, dökülmeye yol açabilecek tıbbi durumlar ayrı ayrı ele alınmalı, tedavide ilk olarak saçların dökülmesine yol açabilecek durumlar önlenmeli ve yol açabilecek hastalıklar tedavi edilmelidir. Bu esnada saç dökülmesinin önlenmesi amaçlı medikal tedavilere (ilaçlar, spreyler, saç mezoterapisi, prp, saç lazeri gibi ) başlanmalıdır.

saç dökülmesi sorunuErkek tipi kellik de kıllar yavaş yavaş küçülerek tüylere dönüşür ve gerekli fonksiyonlarını yeteri kadar yerine getiremezler. Bu durumun kalıcı tedavisi yalnızca  saç ekimi ile gerçekleşmektedir. Saç ekiminde erkek tipi dökülmelere dirençli saçlar arka taraftan foliküler üniteler halinde alınarak saçsız alanlara nakledilirler. Erkek tipi dökülmelere dirençli olan bu saçlar ekildikleri yerde de bu özelliklerini korurlar. “Donor alan baskınlığı” denen bu dinamik ekilen saçların neden dökülmediğini de açıklar.

Saç Dökülmesi Tipleri Nelerdir

Sekillerine göre çeşitli sınıflamalar yapılmıştır. Bu sınırlamalar operasyon öncesi planlamada önem kazanmaktadır. En çok kullanılan sınıflama “norwood sınıflaması” dır. Operasyon öncesi hangi bölgeye kaç greft ekileceği, hangi greft’in nereye hangi açı ile ekileceği, sonrasında beklentiler, cerrahi sürecin belirlenmesi gibi planlamalar yapılırken, bu sınıflamadan yararlanılır.