Vücut, göğüs, bacak ve kol kılından Saç ekimi yapmak konusunda ilerleyen çalışmalar başarılı sonuçlarla her geçen gün önümüze geliyor. Çalışmalardan birisi de nakil yapılacak alanın büyük olması ve donör bölgenin yetersiz olması durumlarından dolayı düşünülmüş ve başarılı sonuçlar alınmış bir yöntemdir. Söz konusu işlem yine (fue) tekniği ile gerçekleşir.

vücut kılından saç ekimi Vücut kıllarının karakteri ile saçların karakteri farklıdır, vücut kılları daha çok kıvırcık olmaya elverişlidir. Bu durum ilk ekim yapıldığı zaman aynı karakteri taşımasına neden olur ancak yapılan uzun gözlemler sonucunda ekilen bu kılların bir kaç yıl içinde ekildiği bölgedeki saçların formunu almaya başladığını ortaya çıkarmıştır. Bunun nedeni ise saçların vücuttan beslenme şekli olarak açıklanabilir. Vücuttaki kılların hepsi yapı olarak aynıdır ancak vücuttan aldığı mineraller doğrultusunda bir karaktere bürünür ve bu da vücut kılından yapılan işlemi başarılı bir hale getirir.

Tabi ki bu durum saç dökülmesi en çok görülen ve vücudunda en fazla kıl olan erkeklerde bir avantajdır. Erkek tipi kellik durumlarında ; vücut kılı olarak ilk etapta ense bölgesine ilaveten göğüs bölgesi de donör bölge olarak kullanılır. Bu bölgenin dışında kol ve omuz bölgeleri de kullanılabilir. Vücuttaki kılların hepsi bu duruma uygun olduğu için öncesinde yapılan planlamada iyileşme süreci de kısa sürecek bölgeler seçilmelidir.

Donör bölgelerden alınan greftler mikromotor denilen aletle alınırsa büyük bir çoğunluğu ekildiği yerde ya sonuç vermez ya da ekilmeden zarar görmüş olur. Bunun için çözüm ise bu konuda uzmanlaşmış bazı doktorların kendilerince geliştirdikleri, mikromotora göre daha uzun süren ancak başarı olarak kıyaslanamayacak kadar iyi sonuçlar alınan yöntemler vardır.

Vücut kılı ve ense kısmından alınan greftleri ekim yaparken çok iyi bir dengede dağıtmak lazımdır aksi takdirde iyileşme sürecinden sonraki görünüşler hem estetik açıdan hem de sağlık açısından çok iyi olmayacaktır. Ekilen kıllar normal saç yapısına uygun karakteri aldıktan sonra elde edilen görünüm, doğal olacaktır. Ekilen kılların dökülmemesi ve güçlendirilmesi adına yapılacak bazı takviye ve uygulanacak tedavi yöntemleri vardır. Bu yöntemleri belirlerken hastanın mevcut durumu iyice analiz edilip karar verilir. Bu yöntem ile bıyık ve Sakal ekimi yapılabilir.