Saç lazeri ile düşük seviyeli laser terapisi ("Low level laser teraphy") yapılmaktadır. Saçlı deriye 670 nm de soğuk ışık gönderilir. Bu ışık daha önce şeker rahatsızlıklarının alt ekstremite ülserlerinin kanlanmasının arttırılması tedavisi için kullanılmıştır. Tedavi sonrası alt ekstremitelerinde kanlanma artarken kıllarında daha kalın ve uzun olduğu gözlemlenmiştir.

Saçları Güçlendirmek İçin Saç Lazeri Uygulaması

Saç lazeri tedavisi Tedavi edilen bölgede kan akımı artarken hücre metbabolizması hızlanmakta, protein üretimi ve kıkırdak rejenerasyonu uyarılmaktadır.

Saç lazeri ile derideki folikülleri stimüle ederek foliküllerdeki enerji üretimini arttırır ve DHT etkilerini azaltarak incelmiş saçların tellerinin kalınlaşmasına ve kalitesinin artmasına yardımcı olur.

Bu lazer ısı üretmediği için ablatif olmayan soğuk lazer olarak adlandırılır. Saçların foliküllerinin üzerindeki etkileri fotobiyoterapi prensibine dayanmaktadır. Lazer ışığının saçların hücreleri tarafından emilmesi hücre metabolizmasını ve derinin kanlanmasını arttırır.

Bayanlarda erkeklerin aksine genelde yaygın dökülme paterni görülmektedir. Bu durumda bayanlarda görülen problemler genelde bütün saçların incelmesi şeklindedir. Bayanlarda saç lazeri herhangi bir girişimsel işlem olmaksızın kişinin vücudunu saçların dökülmesini önlemek için stimüle eder.

Her 3 Erkek ve Kadının 2 si tellerin incelmesi, saçların seyrelmesi ve kellikten şikayet etmektedir. Aynı zamanda problemlerin görülme sıklığı geçmişe oranla artmıştır.

Saç Lazerinin Saçlarda Etkileri Nasıldır

Yapılan bir çalışmada 670 ışığın saçlı deri kan dolaşımını % 54 arttırdığı gözlemlenmiştir. Derinin kan dolaşımının artması testesteron un daha potent dihidrotestesterona dönüşümünü azalttığı dolayısı ile saçlardaki dökülmelerin azalttığı bilinmektedir.

Bir alopes kapitis totalis vakasında saç lazeri tedavi sonrası temporal bölge ve vertekste saçların çıktığı gözlemlenmiştir.

Yapılan başka bir çalışmada  terminal saçlarda %39 artış sağladığı gözlemlenmiştir.
Yapılan bir başka çalışmada saçlardaki kayıpları durdurmakta etkili olduğu bildirilmiştir.

Özellikle saçlı deri kan dolaşımını arttırması özelliği ile, saç mezoterapisi ve prp gibi tedavilere destekleyici olarak kullanılabilir.

 

Soğuk lazer teknolojisi saçlı derinin kanlanmasını ve mikroskobik düzeyde saç köklerini restore ederek dökülmesinin önlenmesi ve potansiyel olarak saçların gelişiminin desteklenmesi için tasarlanmıştır. Alçak seviyeli lazerler soğuk lazerler olarak tanımlanırlar. Yani dokulara zarar verecek bir ısı üretmezler. Yani lazer ışığı hücre tarafından emildiğinde hücre metabolizmasını destekler ve kan dolaşımını arttırır.

Saçların dökülmesinde etkilenen alandaki saçların % 25'i incelene kadar fark edilememektedir. Saç lazeri tedavisinin koruyucu etkileri ile kellik oluşma ihtimali çok erken bir evrede önlenmiş olur.

Saç dökülmesinin önlenmesinde Saç Lazeri Faktörü

Saç lazeriyle dökülme tedavisi Saçlı derinin kanlanmasının gelişmeler ile azaldığı zaman, testesteron aktif metabolit olan dihidrotestosterona dönüşmekte ve dihidrotestosterona da genetik yatkınlığı olan insanlarda saçların dökülmesine yol açmaktadır. Erkeklerde saçların dökülme tipi genellikle "erkek tipi dökülme paterni" şeklindedir. kadınlarda görülen dökülme problemleri genellikle “yaygın dökülme paterni” şeklindedir

Aslında 670 nano metrede ışın yayan bir diyot lazerdir. Lazer tedavisi dökülen ve incelen saçlar için geliştirilmiş, ağrısız, ileri teknoloji ürünü, rotasyonel bir fototerapi lazeri sistemidir. Isı yaymaz ve sadece saçlı derideki kılların kök hücrelerine etki ederek buradaki kan dolaşımını arttırır.

Bu sayede mevcut ayva tüyü görünümündeki zayıflamış tüylerin kök hücrelerini uyararak güçlendirir ve kalınlaştırır. Lazer ile saçlar dolgun, güçlü, canlı ve parlak bir hale gelerek dökülme durdurulur.

Saç lazerinin herhangi bir yan etkisi var mıdır ? Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Saç ekim operasyonu sonrasında da destekleyici amacıyla saçları güçlendirmek ve hızlı uzaması adına uygulamaktadır.

Saç lazerinin etkileri Massachusets ve Harvard Üniversiteleri ve “VVeilman Labs for fotomedicine” kurumu tarafından belgelenmiştir.

Saçlarında incelme, zayıflama, dökülme ve ya hasar gözlemlenen herkes saç lazeri için uygun adayıdırlar.

  1. Seanslar ortalama 20 dakika sürer.
  2. Haftada 2 veya 3 seans uygulanır.
  3. Ortalama tedavi 2 ile 4 ay sürmektedir.
  4. Gözle görülür klinik düzelme ortalama 3 ayda görülmektedir.

Saç lazeri tedavisi sonunda erkek tipi kellik skalasına 1 derece düzelme görülür. (Örneğin Norwood tip 4, tip 3 olur)