Saç Lazeri ile tedavi

Saç lazeri ile düşük seviyeli laser terapisi (“Low level laser teraphy”) yapılmaktadır. Saçlı deriye 670 nm de soğuk ışık gönderilir. Bu ışık daha önce şeker hastalarının alt ekstremite ülserlerinin kanlanmasının arttırılması tedavisi için kullanılmıştır. Tedavi sonrası şeker hastalarının alt ekstremitelerinde kanlanma artarken kıllarında daha kalın ve uzun olduğu gözlemlenmiştir.

saç lazeri tedavisi

Tedavi edilen bölgede kan akımı artarken hücre metbabolizması hızlanmakta, protein üretimi ve kıkırdak rejenerasyonu uyarılmaktadır.

Saç lazeri ile derideki folikülleri stimüle ederek foliküllerdeki enerji üretimini arttırır ve DHT etkilerini azaltarak incelmiş saçların tellerinin kalınlaşmasına ve densitesinin artmasına yardımcı olur.

Bu lazer ısı üretmediği için ablatif olmayan soğuk lazer olarak adlandırılır. Saçların foliküllerinin üzerindeki etkileri fotobiyoterapi prensibine dayanmaktadır. Lazer ışığının saçların hücreleri tarafından emilmesi hücre metabolizmasını ve derinin kanlanmasını arttırır.

Bayanlarda erkeklerin aksine genelde yaygın dökülme paterni görülmektedir. Bu durumda bayanlarda görülen problemler genelde bütün saçların incelmesi şeklindedir. Bayanlarda saç lazeri herhangi bir girişimsel işlem olmaksızın hastanın vücudunu saçların dökülmesini önlemek için stimüle eder.

Saç lazerinin etkileri

Yapılan bir çalışmada 670 ışığın saçlı deri kan dolaşımını % 54 arttırdığı gözlemlenmiştir. Derinin kan dolaşımının artması testesteron un daha potent dihidrotestesterona dönüşümünü azalttığı dolayısı ile saçlardaki dökülmelerin azalttığı bilinmektedir.

Bir alopes kapitis totalis vakasında saç lazeri tedavi sonrası temporal bölge ve vertekste saçların çıktığı gözlemlenmiştir.

Yapılan başka bir çalışmada  terminal saçlarda %39 artış sağladığı gözlenlenmiştir.
Yapılan bir başka çalışmada saçlardaki kayıpları durdurmakta etkili olduğu bildirilmiştir.

Özellikle saçlı deri kan dolaşımını arttırması özelliği ile, mezoterapi ve prp gibi tedavilere destekleyici olarak kullanılabilir.