Bıyık ekimi belirli nedenlerden dolayı olmayan, oluşmamış ya da bir travmaya bağlı olarak gelişen durum sonrasında ihtiyaç olarak ortaya çıkmıştır. Erkekler için yüz bölgesinde bulunan kıllardan oluşan bıyık ve sakal bölgelerindeki eksiklikler imaj açısından ve kişinin kendini iyi hissetmesi açısından olumsuz etkilere sahiptir.

Bıyık ve sakalın imaja katkısını değerlendirdiğimizde bu unsurlarda oluşan veya var olan eksiklikler göz önünde olduğu için çok fazla dikkat çeker. Bu da yapılacak operasyonun önemini ortaya koymaktadır.

Hangi Durumlarda Bıyık Ekimi Yapılır

saçtan bıyık ekimi Bıyık ekimi, yanma, kaza gibi travmalardan sonra oluşan durumlarda eksikliklerde, simetrik olmayan bıyık türlerinde ve doğuştan gelen bir bozukluk sonucu eksik olan yerlerde yapılır. Başarısız bir bıyık ekimi sonucunda, insan yüzünün en belirgin ögelerinden biri olan dudak bölgesinin ilk göz teması kurulan yerlerden birisi olması nedeniyle, kişide bir öz güven eksikliği veya kendisini kötü hissetme gibi psikolojik etkilere sahip olacaktır.

Bıyık ekimi ile başarılı bir sonuç almak için öncelikle bu bölgeye en uygun donör bölgenin seçilmesi gerekir. İyileşme sürecinden sonraki mutlak sonuca giden zamanı en iyi değerlendirmek adına öncelikle bu bölgeye en uygun olan ve aynı özellikleri taşıyan sakalın boyun bölgesi donör bölge olarak seçilmelidir. Bu bölgelerden alınan greftler taşındığı yerde kısa sürede etkili bir sonuç gösterir ve saça göre daha çabuk uyum sağlarlar.

Donör bölgeden alınan kökler yani greftler deri altındaki beslenme kanallarından ayrıldığı için işlem biraz hızlı olmalıdır ve doktorun tecrübeli ekibi tarafından yapılmalıdır. Aksi bir durumda belirli bir süre beslenemeyen kökler özelliğini kaybedebilir ve ekildiği yerde de kalıcı olamazlar.

Bu operasyon yaklaşık olarak dört saat gibi bir sürede tamamlanır ve operasyon sonrasında bir haftaya yakın bir süre kuru kalması yıkanmaması gerekir. Ekilen bıyıklar yaklaşık iki hafta boyunca dökülebilir ancak dökülen yerlerden yeni çıkan kökler kalıcı olarak yerlerini alırlar.

Bıyık ekimi fue yöntemi ile yapılır ancak saç transferine göre biraz daha fazla dikkat ve ilgi gerektiren bir ameliyattır. Operasyondan sonra kişinin yüzünde tıraş sonrası operasyon izlerinin olmaması gerekir ve bunun için de doktorun kullanacağı yardımcı araçların önemi ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle olgu örneklerini inceleyip sonuçları iyi analiz etmek gerekir.