Saç Ekimi Sonrası

Saç ekim sonrası iyileşme süreci ve komplikasyonları anlatmak gerekirse , öncelikle kavramamız ve dikkate almamız gereken konu saç ekim öncesi sürecinde ve sonrasında yaşananlar, planlamalar ve yapılması gerekenler olarak birbirini tamamlayan , biri aksarsa diğerini etkileyecek üç temel başlıktan söz etmek mümkündür.

İlk olarak saç transplantasyonu yaptırmaya karar vermek için gözden geçirmeniz gereken bir kaç husus vardır. Bunlardan ilki saç eksikliğiniz veya dökülmelerin nasıl ve ne ile alakalı olduğunu bilmeniz bilmiyor iseniz bu konuyla ilgili uzman bir doktordan danışmanlık almanız gerekmektedir. Saç dökülmesi nedeni bulunduktan sonra durumun kalıcı mı geçici mi yoksa bir başlangıç mı olduğu belirlenmelidir.

Dünyadaki uygulama örneklerine bakıldığında yaklaşık 27 yaş civarı bir alt sınır vardır. Bu yaşın altındakilerin saçlarına ekim yapılması pek önerilmez çünkü dökülme tüm evrelerini tamamlamamıştır, dolayısı ile yapılan ekim ilerideki dökülmeler ile birlikte pek de anlamlı olmayacaktır. Çok büyük istisnalar dışında ki bunu da açıklamak gerekirse yaşanan bir travmadan kaynaklı kayıplar (kaza, yanma vb.) sonucu oluşan eksikliğe ekim yapılabilir.

Aldığınız danışmanlık doğrultusunda , işlemin gerçeklemesi için karar verdiğinizde öncelikle ameliyatı gerçekleştirecek estetik cerrah ile ortak bir takvim belirlemek ve bu takvim de ekim yapılacak açıklığın büyüklüğü , yoğunluğu gibi kriterler ele alınarak belirlenmelidir.

Saç Ekim Sonrası Sonuçları ve Beklentiler

Saç ekimine başlarken Açıklık alan işaretlenir ve donör olarak kullanılacak bölge belirlenir. Öncelikle donör bölgeden greftler alınarak hazırlanır daha sonra bu greftlerin taşınacak olan bölge çevresindeki saçların yönüne açısına göre ekilir. Bu yön ve açı kilit bir öneme sahip püf noktalarından biridir ki doğal görünümü elde etmek adına uygulanan çok başarılı bir yöntemdir.

Saç ekim sonrası önemli bir süreçtir , ekim yoğunluğuna göre size bir takım tavsiyelerde bulunulur. Bu tavsiyeler hem sonuç açısından bir başarı yakalamak hem de en hızlı iyileşme sürecini geçirmek adına kayda değerdir. ilk bir kaç gün saçların suyla temas etmemesi gerekmektedir. Ancak size belirtildiği günden sonra yine önerilen şampuanla tarif edildiği şekilde yıkamak mümkündür. İyileşme süreci yaklaşık olarak (10) on gündür ancak tam iyileşme yaklaşık (8) sekiz ya da on hafta sürmektedir. Saç ekimi sonrasında kesin sonuç için ise (10) on ay ya da üzerinden (1) bir yıl geçmesi gerekmektedir.