Saç Ekimi Operasyonu Kaç Saat Sürer

Ekilen saç kökü dokularına greft denir. Greftlerin içinde tek bir saç kökü olabildiği gibi birden fazla da kök ola bilir. Saç ekiminde alınacak greft sayısını hastanın dökülmemiş saç yoğunluğu belirler saç ekiminin süresi ekilecek olan greft ve yapılacak olan seansa göre farklılık göstermektedir. Aynı zamanda kullanılacak teknikte süreye dahildir.  Ekim işlemi için iki yöntem tercih edilmektedir fut veya fue yöntemi. Bu yöntemlere göre fut yönteminde işlem 3-4 saat sürerken, fue tekniğinde 6-9 saat arasında değişebilmektedir. Burada kişinin alan genişliği, saç yoğunluğu ve donör bölge yoğunluğu ekim seansını ve süresini de belirlemektedir. Ekim işleminde alınabilecek greft(kök) ne kadar fazla olursa ekim yapılacak alanda daha doğal, sık ve doğal bir estetik görünüme ulaşılır.  Aynı zamanda bir avantajı da greftlerin tek tek alınması, estetik görüntüde alım yapılan donör alanda herhangi bir şerit izi oluşturmadan, ekim yapılacak alana da bütün köklerin tek tek hepsinin nakledilebilmesi hastayı da memnun etmektedir. Ortalama bir süre verecek olursak eğer molalarla birlikte (yeme içme molası ) 6 -9 saat sürmektedir.

Saç ekimi kaç saat sürerFue tekniğinde gerftlerin alım süresi yaklaşık 3 4 saattir. Alım işlemi bittikten sonra dinlenme molası verilir. Daha sonra işleme kaldığı yerden devam edilir. Bu ameliyatta hastaya lokal anestezi yapıldığından ağrı sızı hissetmez. Bilinci yerindedir. . Fue yöntemin de ise 8 saatte 3500-4000 greft kadar ekim yapılabilmektedir. Fakat bu ekim süresi içerisin de hastamız ve ekim yapan cerrahımızın dinlenme mola süreleri de vardır. Önemli olan ekimi kısa sürede bitirmek değil, kaliteli bir hizmet çıkarabilmektir. Söylediğimiz gibi greft alımı yapıldıktan sonra hasta da yorulacağı için kısa molalar verilebilir.

Fut tekniğinde ise alınan gretler deriden şerit halinde çıkarıldığı için tek seansta da 3000-4000 saç teline kadar ekim yapılabilmektedir. Bu da yaklaşık 3-4 saat sürmektedir. Operasyon uzun aynı zamanda cerrahi ve tıbbi bir müdahaledir. Dikkat isteyen bir iştir. Verilen kısa molalarda hem hastamızın kan şekeri dengelenmesi açısından hafif tatlı gıdalar yedirilir, hem de cerrahımız dinlenir. Böylelikle ekim aşaması da hem hasta hem doktor açısından sorunsuz ve rahat geçirilebilmektedir. Aynı zamanda ekim işlemi için gerekli seansları planlamayı ve ekimi yapan doktorunuz belirlemektedir. Saç dökülme evrelerine göre 2 ya da 3 seansa kadar ekim gerçekleştirilebilmektedir. Tekrar belirtmeliyiz ki burada yapılacak ekime göre hastanın saçlarının ince ya da kalın telli olması, sık ya da seyrekliği, düz ya da kıvırcık olması da önemli unsurlardır.

Seans sayısından ziyade burada hastanın istediği sonucu alıp alamayacağı önemlidir. Planlamayı yapan doktor hastayı bu şekilde mutlaka bilgilendirmeli, kaç seansta tam olarak istenilen sonucun alınabileceği doğrultusunda planlamayı yapmalıdır. Ancak 2, uygulanacak bir seans olacaksa bunun içinde 6-8 ay arası bir süreç geçmeli, donör alanın tekrar verici hale gelmesi beklenmeli, diğer seansta da kaç grefte kadar alınıp ekim yapılacağı planlaması ona göre yapılmaktadır.

    Doktora Sorun