Saç Ekiminde Yaş Sınırı

Saç ekiminde yaş sınırıSaç ekiminde yaş sınırı diye bir şey olmasa da 18 yaşından önce bu işlem önerilmemektedir. Genç yaş da saç ekim düşünenlerin aktif dökülme devam eder, saçlarının çizgisi geriye ilerlemiş veya taç bölgesinde açılmalar meydana gelmiş olabilir. Genellikle sağlıklı bireylerdir. Gençlerin operasyondan  beklentileri daha yüksektir. Bu yaş grubu hastalara ekim yapılacaksa hasta mantıklı beklentiler ve potansiyel operasyonları hakkında eğitilir.

Donor de sonraki potansiyel operasyonlar için foliküler üniteler bırakılır. Saç çizgisi hastanın ileri yaşları da düşünülerek belirlenmelidir. Saçların dökülmesini önleyici tedaviler hakkında hasta bilgilendirilmelidir.

Saç Ekiminde Yaş Aralığı

Orta yaşlı hastalar da genellikle sağlıklıdırlar. Yaşam tarzı olarak saç ekimini etkileyecek en önemli kötü alışkanlık sigara içimi olabilir. Hastalar sigara ve zararları hakkında bilgilendirilmelidirler. Hastalarda dökülme genellikle durmuştur. Fakat bu ilerde saçların dökülmeyeceği anlamına gelmez. Dökülme durmuş olsa bile ilerleyen yaşlarda tekrar bir ekim gerekebilir.

"Saç dökülmesi tamamlanması durumunda saç ekim önerilmektedir."

İleri yaşlı hastalar da genellikle sağlıklı olmakla birlikte yüksek tansiyon, şeker, kalp damar rahatsızları açısından değerlendirilmelidirler. Ön saç çizgisi, orta ve arka taç bölgesi tamamen dökülmüştür. Saçlı deri esnekliği azalmış, kelleşmiş alanlardaki deri incelmiş, saçlar beyazlamış olabilir. Kelleşmiş bölgede uzun süre güneşe maruz kalmaktan solar değişiklikler meydana gelmiş olabilir. Hastalar öncelikle sistemik hastalıkları açısından değerlendirilmelidirler. Eğer sistemik olarak saç ekimine uygun iseler ekilecek yer premalin deri lezyonları açısından değerlendirilir.  Bu yaş grubunda genellikle ekilecek kısım çok büyük olduğunda ortalama 2, bazen 3 seans ekim önerilebilir.

Doktora Sorun