Saç Ekiminde Mikromotor Kullanımının Dezavantajları

Fue işleminde mikromotor diye bilinen bu yöntemin farkı uygulayan kişinin alacağı saç kökünü ( foliküler üniteyi) manuel olarak almak zorunda kalmamasıdır. Temel mantık aynıdır. Bu yöntem motorla alınabileceği için kişiye zaman kazandırarak ameliyat saatini düşürmektedir. Mikromotorun devri operasyon sırasında istenilen devreye ayarlanabilmektedir. Fue motoru sayesinde daha sık aralıklarla greft alınabilmektedir.

Mikromotorun Bilinen Dezavantajları

Mikro-motor cihazının ucuna hastaya göre özel çaplarda iğne uçları değiştirilerek yapılır. Bu iğne uçları 0,5 mm ile 0.7 mm arasında değişmektedir. Mikro-motor tekniğinde ne kadar ekim yapıldıysa o kadar saç kökü çıkar. İşlem hızlı yapılabildiği için seanslar kısa sürer.  Fakat devir hızı çok iyi ayarlanmalıdır. Ve ekim saç çıkış yönüne göre paralel uygulanmalıdır. Aksi takdirde yapılan yanlış ekim çim adam görüntüsüne ulaştırır ve hasta yapay bir görünümle karşı karşıya kalır. Bu yüzden çok dikkatli kullanılması gereken bir cihazdır.

Uzman bir cerrah tarafından mümkünse saç ekiminde uzmanlaşmış, tecrübeleri olan bu işin ehli bir hekim tarafından yapılması sağlıklı olacaktır. Mikromotor ucuna 0.8 mm çapında iğnelere takılır. Buda fue yönteminde bizim kullandığımız iğnelerin yaklaşık 2 katıdır. Saç derisi de ince ve hassas bir bölge olduğu için ve bu cihaz hızlı döndüğü için bir saç kökünü alırken diğer saç köklerini  de parçalama yetisine sahiptir.

Donör alanında  Fue yöntemine göre daha derin yara izi bırakabiliyor. Aynı zamanda şerit gibi saç kökleri alındığı için yama tarzında hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkarıyor. Motorla ekimde belli aralıklarla boşluklar bırakmak gerektiği için genelde tek seansta 2000-2500 gerft civarında saç kökü yapılabilmektedir. Fakat ikinci bir seans yapılacak ise, donör alanı ( verici sahanın) hazır hale gelmesi için beklemek zorundayız. İlk operasyon üzerinden 6-8 ay geçmesi gerekmektedir. Çünkü donör alanı iyileşme süreci manuel fue yöntemine göre daha geç iyileşme göstermektedir.

 

Doktora Sorun