Fue işleminde mikromotor diye bilinen bu yöntemin farkı uygulayan kişinin alacağı saç kökünü ( foliküler üniteyi) manuel olarak almak zorunda kalmamasıdır. Temel mantık aynıdır. Bu yöntem motorla alınabileceği için kişiye zaman kazandırarak ameliyat saatini düşürmektedir. Mikromotorun devri operasyon sırasında istenilen devreye ayarlanabilmektedir. Fue motoru sayesinde daha sık aralıklarla greft alınabilmektedir.

Saç ekimi kaç saat sürer

Ekilen saç kökü dokularına greft denir. Greftlerin içinde tek bir saç kökü olabildiği gibi birden fazla da kök ola bilir. Saç ekiminde alınacak greft sayısını hastanın dökülmemiş saç yoğunluğu belirler saç ekiminin süresi ekilecek olan greft ve yapılacak olan seansa göre farklılık göstermektedir. Aynı zamanda kullanılacak teknikte süreye dahildir.  Ekim işlemi için iki yöntem tercih edilmektedir fut veya fue yöntemi. Bu yöntemlere göre fut yönteminde işlem 3-4 saat sürerken, fue tekniğinde 6-9 saat arasında değişebilmektedir. Burada kişinin alan genişliği, saç yoğunluğu ve donör bölge yoğunluğu ekim seansını ve süresini de belirlemektedir. Ekim işleminde alınabilecek greft(kök) ne kadar fazla olursa ekim

Saç ekimi sonrası şişlik

Saç ekiminden sonrasında karşılaşılacak bazı komplikasyonlar ve küçük problemler hastayı tedirgin edip kuşkulandırma yapabilmektedir. Fakat endişelenecek kadar büyük bir sıkıntı yaratmaz. Saç ekim ameliyatı bilhassa profesyonel ellerde yapıldı ise hiç korku ve endişe duyacak bir problem yoktur. Görülen ufak komplikasyonlar yüz ve gözde hafif ödem şişlik oluşması şeklindedir.

saç ekimi yöntemleri

Yöntemleri bakımından kendi aralarında farklılıklar gösterse de saç köklerinin alınması ve ekilmesi yöntemindeki değişik teknikleri barındırır. Genellikle sağlıklı kıl köklerini elde etmek için kulaktan enseye kadar olan alan dışında da vücudun çeşitli yerlerinden elde edilen kıl köklerini ekme aşamalarından oluşur. Elde edilen kıl içeren foliküler üniteleri yapılarına göre saç dışından yüzde sakal bıyık alanına ve kaş kirpik oluşturması adına ihtiyaç duyulan alanlara transferi yapılır.

Saç Ekiminden Sonra İlk Hafta

Saç ekiminden sonra yapılması ve yapılmaması gerekenler uzman doktorumuz tarafından belirlenir. Hasta operasyon sonrasında özellikle ilk 1 hafta ne kadar dikkat eder özenli ve titiz davranırsa işlemin başarısı artar, iyileşme süreci daha hızlı olur ve sıkıntı yaşamadan bu süreyi atlatmış olursunuz.

Saç Ekiminde Eğitim

İşlem plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Her doktor bu uygulamayı yapamaz, yapmamalıdır. Bu hasta için büyük sorun teşkil etmektedir. Cerrahi bir uygulamadır. Oldukça önem arz eder. Bu tür anestezi verilerek yapılan tıbbi işlem ve operasyonlar estetik cerraha düşer.

Saç Ekimi Sonrası Cinsel İlişki

Saç ekiminden sonra belirli bir zaman geçmeden cinsel ilişkiye girmek yasaktır. Bunun en büyük nedeni ise ekilen saçların zarar görme ihtimali ile sarf edilecek efor ile birlikte terleme gibi etkenlerin operasyonun sonucunu etkileyebilecek olmasıdır.

Saç ekimi sonrası çim adam görünümü

Saç ekimi çim adam görünümü tamamen uygunsuz cerrahi aletler, yetersiz teknik ve ehliyetsiz ellere bağlı gelişmektedir. Saç ekiminde saçı eken kişiler kanal dediğimiz saç hücrelerini ektiğimiz kanallara belli derecede açılar vermelidirler. Bu açılar saçların sıklığına yoğunluğuna göre ya da seyrekliğine bağlı olarak 35 derece açıya kadar saçlar paralel eğik olarak ekim yapılmalıdır.

En iyi Saç ekimi Operasyonu

Günümüzde saç ekimi operasyonları oldukça yaygın hale gelmiştir. Türkiye genelinde saç ekimi oldukça başarılıdır. Artık yurt dışından bile hastalarımız Türkiye’ye gelip burada ekim operasyonları yaptırmaktadırlar.

Saç ektirmek dinen caiz mi sorusunu açıklık getirmek gerekirse, estetik ameliyatlar genellikle sağlık açısından bir probleme yol açmayan, fakat şekil ve görünüm açısından toplum tarafından daha güzel algılanması kişiyi mutlu eden vücudumuzun değişik yerlerinin şekillerinin değiştirilmesi amacı ile yapılır. Yani genel olarak aslında bir hastalığın tedavisi için yapılmadığından hasta bir hastalıktan kurtulmuş olmaz. Fakat başarılı bir sonuç ile estetik kaygıların yol açtığı psikolojik problemler geçmiş olur.