Saç Ekiminden Sonraki İlk Hafta

Saç ekiminden sonra yapılması ve yapılmaması gerekenler uzman doktorumuz tarafından belirlenir. Hasta operasyon sonrasında özellikle ilk 1 hafta ne kadar dikkat eder özenli ve titiz davranırsa işlemin başarısı artar, iyileşme süreci daha hızlı olur ve sıkıntı yaşamadan bu süreyi atlatmış olursunuz.

Saç Ekiminden Sonra İlk HaftaSaç ekimi sonrası ilk gece ve günü dikkatli geçirmelisiniz. Sırt üstü olacak şekilde yatış pozisyonuna dikkat edilmeli ve herhangi bir darbeye çarpmaya karşı başınızı korumalısınız. Aksi takdirde ekilen saçı deriden kaldırırsa parçalanan kısmın saç çıkmama riski yüksektir. Vücut terlemesine dikkat edilmeli, vücudun terlemesi demek saç derisinin ve köklerinde terlemesi demektir. Bu da yine ekilen saçların zarar görmesi demektir. Çünkü saçlar ilk ekildiği gün daha güçsüz ve yerine tam oturmamış olduğundan koparak zarar görebilir. Diğer önemli bir nokta ise stres, psikoloji ve kaygıdır.

Psikoloji zaten vücudumuzla bir bütün gibidir ve saç dökülme sebebinin ilk olumsuz faktörüdür. Bu yüzden mümkün olduğunca stres, sıkıntı kaygı ve sinirlenmekten uzak durmalısınız.

Saç Ekiminden Sonraki İlk 1. Hafta

İlk bir hafta doktorunuzun önereceği şampuan, antibiyotik, ve ağrı kesiciler olacaktır. Bunların ilk kullanımı çok önemlidir, aynı zamanda direkt kana karıştığı için bu ilaçlarla birlikte kesinlikle alkol, sigaradan uzak durmalısınız. Sigara saç derisinin iyileşmesini geciktirir ve deriyi morartır. İlk gece başınızda biraz gerginlik, hissizlik ve hafif ağrı olması normaldir. Söylediğimiz gibi yatış pozisyonu sırt üstü ve başınız yüksek olursa ve bol sıvı aldığınız takdirde ödem ve şişlik oluşamama ihtimali yüksektir. İlk gün ekim yapılan alana hiçbir işlem uygulanmamalıdır. 2 gün sonra ekim yaptırdığınız hastane ya da merkezde ilk yıkamanız uzman doktor ya da hemşireniz tarafından size de uygulamalı anlatılarak yapılacaktır.3, günden itibaren de gösterilen şekilde yıkamaya kendiniz 1 hafta 10 gün boyunca devam edeceksiniz.  Bu süreç önemlidir. Yağmurdan, güneş ışınlarından saçın enfeksiyona maruz kalmaması için hamam, havuz, sauna, deniz gibi buharlı sıcak ortamlardan 1 ay boyunca korumalı ve dikkat etmeliyiz. 10-15 gün boyunca saçınızın doktorunuzun önerdiği anti bakteriyel şampuan ile sabah akşam yıkamaya devam edilecektir.

Saç Ekiminden Sonra 2. Hafta

Saç köklerinin alındığı donör alanda hassasiyetten dolayı 2, hafta sivilce oluşabilir. 10, günde tam olarak oluşan yara kabuklanmalarının dökülmüş olması gerekir. Dökülmedi ise yıkama yaparken parmak uçlarınızla biraz daha sert masaj yaparak yıkayabilirsiniz. Ciltte bir miktar kızarıklık, kaşıntı olabilmesi de normaldir.  1 hafta dan sonra şapka bere kullanabilirsiniz. Fakat yine kapalı ortamlarda çıkarılmasına dikkat edilmelidir. 10, günde ilk rutin kontrolünüz olacaktır kullanacağınız saç vitaminleri önerilecektir. 1. Aydan sonra saçlarınıza istediğiniz bakımı uygulamayı yaptırabilirsiniz, istediğiniz gibi şekil verebilirsiniz.

Doktora Sorun