Saç Ekim Makaleleri

Fue Saç Ekimi Bilimsel literatürde ilk olarak, 2002 yılında Rassman ve Bernstein tarafından tanımlanmış olan “foliküler ünite ekstraksiyonu” son yıllarda saç ekiminde altın standart olmuştur. Doçent Dr Serdar GÖKREM fue Saç ekimi ile ilgili deneyimlerini 2008 yılında “annals of plastic surgery” dergisinde orjinal makale olarak yayınlamıştır.

Saç ekiminden sonraki süreç

Ekim de aslında saç telleri değil, foliküller ekilmekte, operasyondan bir hafta 10 gün sonra greftlerin deri parçaları düşerken, 3-4 hafta sonra şok dökülme ile saç telleri de kesik saçlar şeklinde düşmektedir. Amaç saç teli üreten foliküllerin transferidir. Ekim hastası bu konular hakkında operasyon öncesi bilgilendirilmelidir. Yeterli bilgilendirilmiş olan hasta bu olaylarla karşılaştığında panik yapmaz ve strese girmez. Çünkü bu olaylar saç ekiminin doğasında vardır. Okumaya devam et

Saç Ekim Sonrası Bandaj

Saç ekim sonrası bandaj konusu üzerinde sıkça düşünülen ve sorulan bir konudur. Hastalar ekimden sonra uygulanan bandaj ve sargının kaç gün boyunca kalacağını, yara iyileşmesi süreci ve normal hayata geçiş aşamalarını bilmek isterler.

Ekim ve sonrasında ekim yapılan bölgeler her türlü travmadan ve kontaminasyondan korunmalıdır. Aksi halde enfeksiyon kaçınılmaz olur. Operasyonlarda yara yerinin mikrop kapması iyileşmenin gecikmesinden, çıkan saç teli sayısının azalmasına kadar pek çok probleme yol açar. Bu da sonuçların hem estetik hem de sağlık açısından yeterli olmamasına neden olur.

Okumaya devam et

Saçların Çıkış Süresi

Araştıranlar arasında en çok merak edilen konulardan biriside ekilen saçların ne zaman çıkacağıdır. Saç ekimi çıkış süresi çeşitli faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Aslında operasyon esnasında saç telleri değil, dökülmeye dirençli, hayat boyunca yirmi, yirmi beş kere saç teli üreten kökler ekilmektedir. Doğası gereği ekimden sonra görülen saç tellerindeki dökülme ilerleyen sekiz ay, bir yıllık süreç içerisinde natürel saçlarla sonuçlanmaktadır.

Okumaya devam et

Ekilen Saçların Çıkmaması

Uygulanan operasyon sonrası ekilen saçlarda meydana gelen şok dökülme sonrası çıkmanın başlaması üç ay alırken, sonuç sekiz ay bir yılda görülür. Ekilen saçların çıkmaması hasta açısından çok travmatik bir problem olacaktır.

En önemli neden operasyonun ehli ellerde yapılmamasıdır. Sağlık bakanlığınca ruhsatlandırılmamış yerlerde, tıp ve cerrahi eğitimi almamış kişiler tarafından yapılan ekimlerde sağlıklı sonuçlar beklenmesi çok gerçekçi olmayacaktır.

Okumaya devam et

Saç Ekiminde Aşamalar

İlk aşama hastanın operasyona karar vermesi aşamasıdır. Her ne kadar çeşitli genetik yatkınlıklar, vitamin eksiklikleri, bazı sistemik hastalıklar ve kullanılan ilaçlar saç dökülmesine ve kelliğe yol açsa da kellik insanda direk olarak bir sağlık problemine yol açmamaktadır. Dolayısı ile saç ekimi sağlık nedenleri ile değil estetik kaygılarla yapılan bir operasyondur.  Her erkek yakışıklı, her kadında güzel görünmek ister. İstisnai durumları bir kenara bırakırsak saçlar genellikle güzellik ve cazibe unsurudurlar.

Okumaya devam et